lt
en ru
Pradžia
En Ru

Estai pripažįsta Lietuvos pažangą įgyvendinant daugiabučių renovaciją

Vakar Būsto energijos taupymo agentūroje (BETA) lankėsi Estijos Daugiabučių bendrijų asociacijos vadovai, šios šalies energetikos ekspertai bei atskirų daugiabučių bendrijų pirmininkai. Pagrindinis Estijos delegacijos vizito tikslas – susipažinti su Lietuvoje įgyvendinama daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa, pagrindiniais jos principais, vyriausybės ir savivaldos vaidmeniu renovacijos procese.

Susitikimo metu Estijos atstovams buvo pristatyti pagrindiniai mūsų šalies daugiabučių namų atnaujinimo programos veikimo principai, svarbiausi namo renovacijos etapai, finansavimo mechanizmai bei pasiekti rezultatai.

Savo ruožtu Estijos delegacijos atstovai pasidalino savo sukaupta patirtimi atnaujinant senus šalies daugiabučius. Didžioji dalis svarbiausių daugiabučių atnaujinimo proceso elementų (tikslai, valstybės subsidijos, energinio efektyvumo priemonės) yra panašūs abejose šalyse. Esminis skirtumas – valstybės indėlis, įgyvendinant daugiabučių energinio efektyvumo didinimo projektus. Jeigu Lietuvoje daugiabučio gyventojui užtenka apsispręsti dėl renovacijos ir tolimesniu įgyvendinimo procesu, finansiniais reikalais rūpinasi savivaldybės paskirtas administratorius, tai Estijoje – visa organizacinė bei finansinė našta tenka pačiam daugiabučio gyventojui.

„Reikia pripažinti, jog jūsų šalyje ypač svarbų vaidmenį įgyvendinant daugiabučių renovacijos projektus atlieka valstybė – šiai sričiai didelis dėmesys skiriamas tiek nacionaliniu, tiek vietos valdžios lygmeniu. Ir tai tikriausiai turi nemažos įtakos galutiniams renovacijos rezultatams – Lietuva šioje srityje yra pažengusi toliau“, – tvirtina Estijos Daugiabučių bendrijų asociacijos tarybos narys Anvar Kima.

Pasak A. Kima, gerąja prasme stebina ir ypač didelis Lietuvos gyventojų aktyvumas atnaujinant senus daugiabučius – tai, jog 50 proc. šalies gyventojų nori renovuoti savo daugiabutį, rodo didžiulį jų pasitikėjimą Programa. Tuo tarpu Estijoje situacija ženkliai prastesnė – gyventojai čia daug pasyvesni ir sunkiau priimantys sprendimus dėl renovacijos.

Siekdami susipažinti su Programos veikimo principais praktikoje, Estijos delegacijos atstovai lankėsi prie atnaujintų Vilniaus daugiabučių, kur susitiko su įgyvendinamų ir jau įgyvendintų projektų administratoriais, rangovais bei pačiais gyventojais.

„Džiugu, jog Lietuvoje įgyvendinama daugiabučių namų atnaujinimo programa yra vertinama kaip sektinas pavyzdys ne vienos Europos valstybės. Šiuo atveju dvigubai džiugu, nes daugelyje sričių, reikia pripažinti, mes bandome lygiuotis į estus, o šioje srityje mes estams galime pristatyti savo gerąją patirtį ir pasiektus rezultatus“, – teigia BETA direktorius Valius Serbenta.

En Ru