lt
en ru
Pradžia
En Ru

Daugiabučių renovacijos patirtis Lietuvoje viešintiems kaimynams

Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) administruojama Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa Lietuvoje įgyvendinama nuo 2004 m.. Per visą šį laikotarpį, šalies renovacijos specialistai sukaupė nemažą patirties bagažą, o išmoktomis pamokomis ir gerąja praktika noriai dalinasi su kitų šalių ekspertais. Spalio viduryje Lietuvoje lankėsi delegacija iš Baltarusijos ir noriai klausėsi patarimų, kaip išvystyti sėkmingą pastatų atnaujinimo programą.

Šiuo metu Baltarusijoje, Gardino ir Mogiliovo apskrityse, žengiami pirmieji žingsniai link tokios daugiabučių renovacijos, kokią ją šiandien turime Lietuvoje. BETA direktorius Valius Serbenta pasakoja, kad Baltarusijos delegacija į Lietuvą atvažiavo mokytis ir ieškoti atsakymų į įvairiausius klausimus.

„Šiuo metu Baltarusijoje yra rengiama panaši programa į Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą, kuri Lietuvoje yra įgyvendinama jau daugelį metų. Mūsų kaimynai nusprendė startuoti su bandomaisiais projektais dviejose atskirose apskrityse, o juos domina platus spektras atsakymų į įvairius su renovacija susijusius klausimus – nuo techninių sprendinių ir kokybės valdymo procesų iki bendravimo su gyventojais“, – pasakoja BETA direktorius.

Kartu su Baltarusijos atstovais viešnagės metu lankėsi ir Pasaulio banko, prisidedančio prie Baltarusijos daugiabučių namų renovacijos projekto finansavimo, atstovė Irina Voitechovič.

Anot jos, Baltarusija šiuo metu yra panašioje situacijoje, kokioje Lietuva buvo prieš daugiau nei du dešimtmečius, o daugiabučių modernizavimo programą Lietuvoje kūrę specialistai šiandien jau gali savo išmoktas pamokas perduoti kitiems. Lietuvoje prieš 2004 m., kai buvo patvirtinta ir pradėta įgyvendinti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa, Vyriausybė kartu su Pasaulio banku įgyvendinto Energijos taupymo būste demonstracinį projektą. Dabar panašus projektas pradedamas įgyvendinti  ir Baltarusijoje.

Delegaciją sudarė savivaldybių administracijų ir komunalinių paslaugų įmonių atstovai. Vizito Lietuvoje metu juos domino skirtingi renovacijos aspektai. Miestų atstovai domėjosi savivaldos įtraukimo į renovacijos procesą reikšme, o butų ūkio atstovai domėjosi bendravimo su gyventojais bei renovacijos proceso administravimo ypatumais.

Delegacijos nariai atsakymų į sau rūpimus klausimus ieškojo bendraudami su Ignalinos ir Utenos savivaldybių atstovais, administratoriais bei šilumos tinklų atstovais. Svečius labiausiai domino įgyvendinamų energinio efektyvumo priemonių spektras ir kokie energinio efektyvumo rezultatai pasiekiami po renovacijos.

Lietuvoje kiekvienam renovuojamam daugiabučiui keliami tikslai – ne žemesnė nei C energetinio naudingumo klasė ir ne mažesni nei 40 proc. sutaupymai. Renovacijos ekspertai prabrėžia, kad tai ne tik konkrečiam daugiabučiui, bet ir visai valstybei svarbūs rodikliai, pavyzdžiui, apčiuopiamai sumažintas šilumos energijos suvartojimas ir mažesni šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimai į aplinką. Modernizuoti namai, įprastai suvartoja nuo 50 proc. iki 70 proc. mažiau šiluminės energijos nei iki renovacijos

En Ru